Susumu RG3216P-5110-W-T1
RG3216P-5110-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG3216P-5110-W-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 511 OHM 0.05% 1/4W 1206
Datasheet Download
RG3216P-5110-W-T1.pdf
Availability of RG3216P-5110-W-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG3216P-5110-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG3216P-5110-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG3216P-5110-W-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG3216P-5110-W-T1
Related LinksRG3216P-, RG3216P-5110-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG3216P-5110-W-T1 Details Description
Related parts for RG3216P-5110-W-T1
FIXED IND 1.5H 500MA 27 OHM CHAS datasheet.pdf
FUSE GLASS 50MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 15K OTP 56SDIP datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 38 POS 2MM datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR L2552 44PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf