Stackpole Electronics Inc. RGC0402FTD10K0
RGC0402FTD10K0 picture photo
Mfg. Part Number
RGC0402FTD10K0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RGC0402FTD10K0.pdf
Availability of RGC0402FTD10K0
QUANTITY
RGC0402FTD10K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC0402FTD10K0
Internal Part NumberEIS-RGC0402FTD10K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRGC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC0402FTD10K0
Related LinksRGC0402, RGC0402FTD10K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC0402FTD10K0 Details Description
Related parts for RGC0402FTD10K0
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 33PF 1.5KV NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf