Stackpole Electronics Inc. RGC0805FTC25K5
RGC0805FTC25K5 picture photo
Mfg. Part Number
RGC0805FTC25K5
Brief Description
RES SMD 25.5K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RGC0805FTC25K5.pdf
Availability of RGC0805FTC25K5
QUANTITY
RGC0805FTC25K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC0805FTC25K5
Internal Part NumberEIS-RGC0805FTC25K5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC0805FTC25K5
Related LinksRGC0805, RGC0805FTC25K5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC0805FTC25K5 Details Description
Related parts for RGC0805FTC25K5
DIODE GEN 25V 150MA MINI MELF datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 52KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 3M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 14POS PIN datasheet.pdf
CABLE 5COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
COUNTER FRAME SZ8 datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 7.5NS 169UBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf