Stackpole Electronics Inc. RGC1206DTC953K
RGC1206DTC953K picture photo
Mfg. Part Number
RGC1206DTC953K
Brief Description
RES SMD 953K OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RGC1206DTC953K.pdf
Availability of RGC1206DTC953K
QUANTITY
RGC1206DTC953K Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC1206DTC953K
Internal Part NumberEIS-RGC1206DTC953K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)953k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC1206DTC953K
Related LinksRGC1206, RGC1206DTC953K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC1206DTC953K Details Description
Related parts for RGC1206DTC953K
IC EEPROM 32KBIT 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X5R 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 121 OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 1W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS PIN datasheet.pdf