Stackpole Electronics Inc. RGC1206FTC100R
RGC1206FTC100R picture photo
Mfg. Part Number
RGC1206FTC100R
Brief Description
RES SMD 100 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RGC1206FTC100R.pdf
Availability of RGC1206FTC100R
QUANTITY
RGC1206FTC100R Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC1206FTC100R
Internal Part NumberEIS-RGC1206FTC100R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC1206FTC100R
Related LinksRGC1206, RGC1206FTC100R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC1206FTC100R Details Description
Related parts for RGC1206FTC100R
IC EEPROM 128BIT 100KHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 2 1-1.4MM WHITE datasheet.pdf
DSUB FEMALE SCREW LOCK ZINC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 590 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC TOP 17POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES 768 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN M8 FML 4POS datasheet.pdf
330UF 100V 16X31MM 105C 10000H datasheet.pdf