Stackpole Electronics Inc. RGC1206FTC49K9
RGC1206FTC49K9 picture photo
Mfg. Part Number
RGC1206FTC49K9
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RGC1206FTC49K9.pdf
Availability of RGC1206FTC49K9
QUANTITY
RGC1206FTC49K9 Order Process
Ship out your order
Specifications of RGC1206FTC49K9
Internal Part NumberEIS-RGC1206FTC49K9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRGC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGC1206FTC49K9
Related LinksRGC1206, RGC1206FTC49K9 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RGC1206FTC49K9 Details Description
Related parts for RGC1206FTC49K9
FIXED IND 820UH 2.6A 270 MOHM TH datasheet.pdf
CONN SPRING 21POS SNGL .255 SMD datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS M20 4-20 MA datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
IC RCVR LVDS DIFF RTERM SOT23-5 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220F datasheet.pdf
RES 330 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 45POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
UM3666 UNIVERSAL MAT, 5METER datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf