Susumu RGH1608-2C-P-101-B
RGH1608-2C-P-101-B picture photo
Mfg. Part Number
RGH1608-2C-P-101-B
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/6W 0603
Datasheet Download
RGH1608-2C-P-101-B.pdf
Availability of RGH1608-2C-P-101-B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RGH1608-2C-P-101-B Order Process
Ship out your order
Specifications of RGH1608-2C-P-101-B
Internal Part NumberEIS-RGH1608-2C-P-101-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLRGH Series 20/Jul/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRGH
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGH1608-2C-P-101-B
Related LinksRGH1608-2, RGH1608-2C-P-101-B Datasheet, Susumu Distributor
RGH1608-2C-P-101-B Details Description
Related parts for RGH1608-2C-P-101-B
PTC RESETTABLE 55MA 230V RAD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SQUIB CONN HSG YELLOW datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 16A POWERPAIR datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY TIN 4POS datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf