Vishay/Dale RH050500R0FE02
RH050500R0FE02 picture photo
Mfg. Part Number
RH050500R0FE02
Brief Description
RES CHAS MNT 500 OHM 1% 50W
Datasheet Download
RH050500R0FE02.pdf
Availability of RH050500R0FE02
QUANTITY
RH050500R0FE02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RH050500R0FE02
Internal Part NumberEIS-RH050500R0FE02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RH050500R0FE02
Related LinksRH05050, RH050500R0FE02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RH050500R0FE02 Details Description
Related parts for RH050500R0FE02
IC SWITCH SPST 8MSOP datasheet.pdf
BATT PACK 4.8V SC 2700MAH NIMH datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.2K OHM 8SIP datasheet.pdf
IC CLOCKED BI-DIR FIFO 132-QFP datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 67K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANSFORMER RADIOLA REPLACEMENT datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
RES 487 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf