Stackpole Electronics Inc. RHC2512FT2R67
RHC2512FT2R67 picture photo
Mfg. Part Number
RHC2512FT2R67
Brief Description
RES SMD 2.67 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
RHC2512FT2R67.pdf
Availability of RHC2512FT2R67
QUANTITY
RHC2512FT2R67 Order Process
Ship out your order
Specifications of RHC2512FT2R67
Internal Part NumberEIS-RHC2512FT2R67
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.67
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHC2512FT2R67
Related LinksRHC251, RHC2512FT2R67 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RHC2512FT2R67 Details Description
Related parts for RHC2512FT2R67
CAP CER 0.1UF 50V AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC 1.5KE datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
HDM/FA SMPO.055F.055F LM CUT datasheet.pdf
TERM PLG VERT FR FAC 5C GRNMTG datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf