Murata Electronics North America RHE5G2A471J1A2A03B
RHE5G2A471J1A2A03B picture photo
Mfg. Part Number
RHE5G2A471J1A2A03B
Brief Description
CAP CER 470PF 100V X8G RADIAL
Datasheet Download
RHE5G2A471J1A2A03B.pdf
Availability of RHE5G2A471J1A2A03B
QUANTITY
RHE5G2A471J1A2A03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RHE5G2A471J1A2A03B
Internal Part NumberEIS-RHE5G2A471J1A2A03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRH
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX8G
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RHE5G2A471J1A2A03B
Related LinksRHE5G2A47, RHE5G2A471J1A2A03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RHE5G2A471J1A2A03B Details Description
Related parts for RHE5G2A471J1A2A03B
JUMPER-H1504TR/A3049G/H1504TR10" datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 54POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC REG QD BUCK/LINEAR 16WLCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1.5A TO263-3L datasheet.pdf
SAFETY LASER SCANNER datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 8POS 1MM R/A datasheet.pdf