Amphenol Commercial Products RJHSE706104
RJHSE706104 picture photo
Mfg. Part Number
RJHSE706104
Manufacturer
Product Category
Modular Connectors - Jacks
Brief Description
RJ45 NO SHIELD LED 4 PORT
Datasheet Download
RJHSE706104.pdf
Availability of RJHSE706104
QUANTITY
RJHSE706104 Order Process
Ship out your order
Specifications of RJHSE706104
Internal Part NumberEIS-RJHSE706104
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package369
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Jacks
SeriesRJHSE
PackagingTray
Connector TypeJack
Number of Positions/Contacts6p6c (RJ11, RJ12, RJ14, RJ25)
Number of Ports4
Number of Rows1
Mounting TypeThrough Hole
Orientation90° Angle (Right)
TerminationSolder
ShieldingUnshielded
Ratings-
FeaturesBoard Lock
LED ColorYellow - Green
Ingress Protection-
Tab DirectionUp
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Housing MaterialThermoplastic
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RJHSE706104
Related LinksRJHSE, RJHSE706104 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
RJHSE706104 Details Description
Related parts for RJHSE706104
CAP CER 2.2UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 500KSPS 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 150V 8A TO263AB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 230V datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 10% 2812 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 250V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf