Susumu RL0510S-1R0-F
RL0510S-1R0-F picture photo
Mfg. Part Number
RL0510S-1R0-F
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1 OHM 1% 1/6W 0402
Datasheet Download
RL0510S-1R0-F.pdf
Availability of RL0510S-1R0-F
QUANTITY
RL0510S-1R0-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RL0510S-1R0-F
Internal Part NumberEIS-RL0510S-1R0-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRL Current Sense Resistors
Featured ProductRL Series - Low Resistance Current Sensors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.018" (0.45mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL0510S-1R0-F
Related LinksRL0510, RL0510S-1R0-F Datasheet, Susumu Distributor
RL0510S-1R0-F Details Description
Related parts for RL0510S-1R0-F
IDC CABLE - MKS26K/MC26M/MCF26K datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 150KHZ 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 10% 1W J LEAD datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS VERT 2MM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 29A 8-SOIC datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 600MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
POWER MOD INTELLIGENT PH LEG LP8 datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 50 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf