Susumu RL0510S-5R1-F
RL0510S-5R1-F picture photo
Mfg. Part Number
RL0510S-5R1-F
Brief Description
RES SMD 5.1 OHM 1% 1/6W 0402
Datasheet Download
RL0510S-5R1-F.pdf
Availability of RL0510S-5R1-F
QUANTITY
RL0510S-5R1-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RL0510S-5R1-F
Internal Part NumberEIS-RL0510S-5R1-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.018" (0.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL0510S-5R1-F
Related LinksRL0510, RL0510S-5R1-F Datasheet, Susumu Distributor
RL0510S-5R1-F Details Description
Related parts for RL0510S-5R1-F
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENS PROX M30 20MM DC2W-NO datasheet.pdf
CONN PLUG FEMALE 5PIN BLK/SILVER datasheet.pdf
RES 220K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 2.2M OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf