Yageo RL0603FR-070R499L
RL0603FR-070R499L picture photo
Mfg. Part Number
RL0603FR-070R499L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.499 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RL0603FR-070R499L.pdf
Availability of RL0603FR-070R499L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RL0603FR-070R499L Order Process
Ship out your order
Specifications of RL0603FR-070R499L
Internal Part NumberEIS-RL0603FR-070R499L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingDigi-Reel®
Resistance (Ohms)0.499
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±800ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL0603FR-070R499L
Related LinksRL0603FR, RL0603FR-070R499L Datasheet, Yageo Distributor
RL0603FR-070R499L Details Description
Related parts for RL0603FR-070R499L
CAP CER 0.068UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC OCTAL D-TYPE LATCH 20-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 30.5VC SMB datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
4.0" GREEN VINYL 250'/RL datasheet.pdf
TOOL datasheet.pdf
56UF 63V 10X16 RAD datasheet.pdf