Vishay/Dale RL07S121GB14
RL07S121GB14 picture photo
Mfg. Part Number
RL07S121GB14
Brief Description
RES 120 OHM 1/4W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL07S121GB14.pdf
Availability of RL07S121GB14
QUANTITY
RL07S121GB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL07S121GB14
Internal Part NumberEIS-RL07S121GB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/01, RL07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL07S121GB14
Related LinksRL07S1, RL07S121GB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL07S121GB14 Details Description
Related parts for RL07S121GB14
RES SMD 147 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf