Vishay/Dale RL07S203GB14
RL07S203GB14 picture photo
Mfg. Part Number
RL07S203GB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20K OHM 1/4W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL07S203GB14.pdf
Availability of RL07S203GB14
QUANTITY
RL07S203GB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL07S203GB14
Internal Part NumberEIS-RL07S203GB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/01, RL07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL07S203GB14
Related LinksRL07S2, RL07S203GB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL07S203GB14 Details Description
Related parts for RL07S203GB14
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 35A 800V KBU datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 9.7PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
IC RF POWER DETECTOR UCSP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 225MA 1.8 OHM datasheet.pdf
LED HARNESS ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H R/A datasheet.pdf