Vishay/Dale RL07S203GB14
RL07S203GB14 picture photo
Mfg. Part Number
RL07S203GB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20K OHM 1/4W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL07S203GB14.pdf
Availability of RL07S203GB14
QUANTITY
RL07S203GB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL07S203GB14
Internal Part NumberEIS-RL07S203GB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/01, RL07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL07S203GB14
Related LinksRL07S2, RL07S203GB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL07S203GB14 Details Description
Related parts for RL07S203GB14
CONN RECEPT 10POS .80MM DUAL SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.1A TSOT23-5 datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 28AWG RED 5000' datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FAN 120X38MM LCKD RTR 12VDC datasheet.pdf