Vishay/Dale RL07S300GBSL
RL07S300GBSL picture photo
Mfg. Part Number
RL07S300GBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 30 OHM 1/4W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL07S300GBSL.pdf
Availability of RL07S300GBSL
QUANTITY
RL07S300GBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RL07S300GBSL
Internal Part NumberEIS-RL07S300GBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/01, RL07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL07S300GBSL
Related LinksRL07S3, RL07S300GBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL07S300GBSL Details Description
Related parts for RL07S300GBSL
DUCT SLOT PVC DGY.5X1"(6=6') datasheet.pdf
REG SW 11.85-22V 1.5A SMD datasheet.pdf
IC SRAM 16MBIT 55NS 48TSOP datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY STD 16A 2PL QC PNL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 200MW SOD123 datasheet.pdf