Vishay/Dale RL07S821GB14
RL07S821GB14 picture photo
Mfg. Part Number
RL07S821GB14
Brief Description
RES 820 OHM 1/4W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL07S821GB14.pdf
Availability of RL07S821GB14
QUANTITY
RL07S821GB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL07S821GB14
Internal Part NumberEIS-RL07S821GB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/01, RL07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)820
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL07S821GB14
Related LinksRL07S8, RL07S821GB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL07S821GB14 Details Description
Related parts for RL07S821GB14
BATTERY PACK NIMH 9.6V 3000 MAH datasheet.pdf
MINIPINCER CLIP/BAN PLUG 60" RED datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 2M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
OSC XO 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf