Eaton (formerly Cooper Bussmann) RL0809-223-R
RL0809-223-R picture photo
Mfg. Part Number
RL0809-223-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22000UH 0.056A 2W THT
Datasheet Download
RL0809-223-R.pdf
Availability of RL0809-223-R
QUANTITY
RL0809-223-R Order Process
Ship out your order
Specifications of RL0809-223-R
Internal Part NumberEIS-RL0809-223-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRL0809
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance21.99mH
Tolerance±10%
Current Rating70mA
Current - Saturation52mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)59.7 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant390kHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.311" Dia (7.90mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL0809-223-R
Related LinksRL0809, RL0809-223-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
RL0809-223-R Details Description
Related parts for RL0809-223-R
FIXED IND 8.06UH 4.8A 15.9 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IGBT MODULE DUAL BUCK CHOP SP3 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 1MM datasheet.pdf
ACCY COIL REPLACEMENT CW42 datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 104MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 90POS SMD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER TCXO 6UMLP datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf