Eaton (formerly Cooper Bussmann) RL1218-330-R
RL1218-330-R picture photo
Mfg. Part Number
RL1218-330-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33UH 5.449A 2W THT
Datasheet Download
RL1218-330-R.pdf
Availability of RL1218-330-R
QUANTITY
RL1218-330-R Order Process
Ship out your order
Specifications of RL1218-330-R
Internal Part NumberEIS-RL1218-330-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRL1218
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance33µH
Tolerance±10%
Current Rating3.27A
Current - Saturation5.45A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)52 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.480" Dia (12.20mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL1218-330-R
Related LinksRL1218, RL1218-330-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
RL1218-330-R Details Description
Related parts for RL1218-330-R
RES SMD 51 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
STRIP GUIDE REAR datasheet.pdf
RES MO 2W 39.2K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
IC 8BIT ADDRESSABLE LATCH 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT POLY 10UF 4V 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR 16A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V CH 0603 datasheet.pdf