Yageo RL1218FK-070R068L
RL1218FK-070R068L picture photo
Mfg. Part Number
RL1218FK-070R068L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.068 OHM 1W 1812 WIDE
Datasheet Download
RL1218FK-070R068L.pdf
Availability of RL1218FK-070R068L
QUANTITY
RL1218FK-070R068L Order Process
Ship out your order
Specifications of RL1218FK-070R068L
Internal Part NumberEIS-RL1218FK-070R068L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.068
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±700ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package1218
Size / Dimension0.120" L x 0.181" W (3.05mm x 4.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL1218FK-070R068L
Related LinksRL1218FK, RL1218FK-070R068L Datasheet, Yageo Distributor
RL1218FK-070R068L Details Description
Related parts for RL1218FK-070R068L
CONN SOCKET 27-32AWG 30AU CRIMP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 130VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 5.6K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 500MW TO92-3 datasheet.pdf
CABLE 4POS M12 PLUG-PLUG 0.5M datasheet.pdf
CAP CER 15PF 2KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 6.805K OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 4.75M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf