Yageo RL2010JK-070R15L
RL2010JK-070R15L picture photo
Mfg. Part Number
RL2010JK-070R15L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.15 OHM 5% 3/4W 2010
Datasheet Download
RL2010JK-070R15L.pdf
Availability of RL2010JK-070R15L
QUANTITY
RL2010JK-070R15L Order Process
Ship out your order
Specifications of RL2010JK-070R15L
Internal Part NumberEIS-RL2010JK-070R15L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5125 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL2010JK-070R15L
Related LinksRL2010JK, RL2010JK-070R15L Datasheet, Yageo Distributor
RL2010JK-070R15L Details Description
Related parts for RL2010JK-070R15L
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
BOARD LED IMS OSRAM OSTAR SMD datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LEVER ASSMBLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
PNL MNT WHITE 20MA W/ WIRE 12" datasheet.pdf
RES 100 OHM 2/3W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT10A datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 48POS datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 16V X5R 0402 datasheet.pdf