Vishay/Dale RL20S220GB14
RL20S220GB14 picture photo
Mfg. Part Number
RL20S220GB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22 OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL20S220GB14.pdf
Availability of RL20S220GB14
QUANTITY
RL20S220GB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S220GB14
Internal Part NumberEIS-RL20S220GB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S220GB14
Related LinksRL20S2, RL20S220GB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S220GB14 Details Description
Related parts for RL20S220GB14
IC RESET CMOS 5.7V 5SSOP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 2A LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP CER 15PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf