Vishay/Dale RL20S221GRSL
RL20S221GRSL picture photo
Mfg. Part Number
RL20S221GRSL
Brief Description
RES 220 OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL20S221GRSL.pdf
Availability of RL20S221GRSL
QUANTITY
RL20S221GRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S221GRSL
Internal Part NumberEIS-RL20S221GRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)220
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S221GRSL
Related LinksRL20S2, RL20S221GRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S221GRSL Details Description
Related parts for RL20S221GRSL
CONN PIN IDC 40POS LONG W/O EAR datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 68K OHM 0404 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AS1372-12 datasheet.pdf
CONN HDR 10PIN GOLD VERT PCB datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 192KB FLASH 64MHZ 64LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 20% 1600VDC datasheet.pdf