Vishay/Dale RL20S271GRE6
RL20S271GRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RL20S271GRE6
Brief Description
RES 270 OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL20S271GRE6.pdf
Availability of RL20S271GRE6
QUANTITY
RL20S271GRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S271GRE6
Internal Part NumberEIS-RL20S271GRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S271GRE6
Related LinksRL20S2, RL20S271GRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S271GRE6 Details Description
Related parts for RL20S271GRE6
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 32V 30A IN LINE datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
USB MEMORY 1G datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
E2 DIE 22-18 AVK FLAG 198035220 datasheet.pdf
RES 274 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 620V 3A DPAK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
MKP 0.27UF 5% 2000VDC DRAWING T3 datasheet.pdf