Vishay/Dale RL20S470JRE6
RL20S470JRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RL20S470JRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RL20S470JRE6.pdf
Availability of RL20S470JRE6
QUANTITY
RL20S470JRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S470JRE6
Internal Part NumberEIS-RL20S470JRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S470JRE6
Related LinksRL20S4, RL20S470JRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S470JRE6 Details Description
Related parts for RL20S470JRE6
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 59POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
OSC MEMS 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf