Vishay/Dale RL20S511JRE6
RL20S511JRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RL20S511JRE6
Brief Description
RES 510 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RL20S511JRE6.pdf
Availability of RL20S511JRE6
QUANTITY
RL20S511JRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S511JRE6
Internal Part NumberEIS-RL20S511JRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S511JRE6
Related LinksRL20S5, RL20S511JRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S511JRE6 Details Description
Related parts for RL20S511JRE6
IC TXRX RS-232 LP 24-SSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 51K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SCR 0.8A 600V TO-92 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
DSUB 9 F SOD G TIN datasheet.pdf