Vishay/Dale RL20S560GRE6
RL20S560GRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RL20S560GRE6
Brief Description
RES 56 OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL20S560GRE6.pdf
Availability of RL20S560GRE6
QUANTITY
RL20S560GRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S560GRE6
Internal Part NumberEIS-RL20S560GRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S560GRE6
Related LinksRL20S5, RL20S560GRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S560GRE6 Details Description
Related parts for RL20S560GRE6
RES SMD 5.6K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC II 36BIT 128-TQFP datasheet.pdf
CAP POLYMER 27UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 1/3W 0805 WIDE datasheet.pdf
ACCY MIRROR MNT 3/4 58A MUHFM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
BOX S STEEL 18.9"L X 18.9"W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 14POS datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 8CIRC .562 datasheet.pdf
12POS,TAB 1.6X0.6,TAB HSG,ASSY datasheet.pdf