Yageo RL2512FK-070R47L
RL2512FK-070R47L picture photo
Mfg. Part Number
RL2512FK-070R47L
Brief Description
RES SMD 0.47 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
RL2512FK-070R47L.pdf
Availability of RL2512FK-070R47L
QUANTITY
RL2512FK-070R47L Order Process
Ship out your order
Specifications of RL2512FK-070R47L
Internal Part NumberEIS-RL2512FK-070R47L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesRL
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)0.47
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL2512FK-070R47L
Related LinksRL2512FK, RL2512FK-070R47L Datasheet, Yageo Distributor
RL2512FK-070R47L Details Description
Related parts for RL2512FK-070R47L
RECTIFIER BRIDGE 12A 800V GBPC datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 21.6VC PWRMITE1 datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RETAINER FOR PND 20POS datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
LED BCKLT DVR MOD 8CH I2C QFN datasheet.pdf
19" RACK SURGE PROT PORTS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 820MA 398 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf