Yageo RL2512JK-070R051L
RL2512JK-070R051L picture photo
Mfg. Part Number
RL2512JK-070R051L
Brief Description
RES SMD 0.051 OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
RL2512JK-070R051L.pdf
Availability of RL2512JK-070R051L
QUANTITY
RL2512JK-070R051L Order Process
Ship out your order
Specifications of RL2512JK-070R051L
Internal Part NumberEIS-RL2512JK-070R051L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Standard Package4,000
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.051
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±800ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL2512JK-070R051L
Related LinksRL2512JK, RL2512JK-070R051L Datasheet, Yageo Distributor
RL2512JK-070R051L Details Description
Related parts for RL2512JK-070R051L
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADR 3POS STR KEY-X 15GOLD datasheet.pdf
IC CTRLR HOT-SWAP 1CH NEG 14SOIC datasheet.pdf
CORD NEMA5-15P ROJSJT 8' 18/3HOS datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 38POS GOLD datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 10pF 120 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 120V datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 3% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING 8COND datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 254 TYP datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf