Yageo RL2512JK-070R27L
RL2512JK-070R27L picture photo
Mfg. Part Number
RL2512JK-070R27L
Brief Description
RES SMD 0.27 OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
RL2512JK-070R27L.pdf
Availability of RL2512JK-070R27L
QUANTITY
RL2512JK-070R27L Order Process
Ship out your order
Specifications of RL2512JK-070R27L
Internal Part NumberEIS-RL2512JK-070R27L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.27
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL2512JK-070R27L
Related LinksRL2512JK, RL2512JK-070R27L Datasheet, Yageo Distributor
RL2512JK-070R27L Details Description
Related parts for RL2512JK-070R27L
RES 450 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.50MM 10POS datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SOP datasheet.pdf
RES 65K OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf