Bourns Inc. RL262-103J-RC
RL262-103J-RC picture photo
Mfg. Part Number
RL262-103J-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10MH 20MA 55 OHM TH
Datasheet Download
RL262-103J-RC.pdf
Availability of RL262-103J-RC
QUANTITY
RL262-103J-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of RL262-103J-RC
Internal Part NumberEIS-RL262-103J-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRL262
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10mH
Tolerance±5%
Current Rating20mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)55 Ohm Max
Q @ Freq60 @ 79.6kHz
Frequency - Self Resonant600kHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test79.6kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.244" (6.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL262-103J-RC
Related LinksRL262-, RL262-103J-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL262-103J-RC Details Description
Related parts for RL262-103J-RC
OSC XO 32.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP MICA 27PF 5% 1KV RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 100W datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf