Bourns Inc. RL262-472J-RC
RL262-472J-RC picture photo
Mfg. Part Number
RL262-472J-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7MH 40MA 32 OHM TH
Datasheet Download
RL262-472J-RC.pdf
Availability of RL262-472J-RC
QUANTITY
RL262-472J-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of RL262-472J-RC
Internal Part NumberEIS-RL262-472J-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRL262
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance4.7mH
Tolerance±5%
Current Rating40mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)32 Ohm Max
Q @ Freq80 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant800kHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test252kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.244" (6.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL262-472J-RC
Related LinksRL262-, RL262-472J-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL262-472J-RC Details Description
Related parts for RL262-472J-RC
BOARD EVAL FOR ADXRS623 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RING VIBRAKRIMP (C-430-56) datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.16K OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 8POS GOLD datasheet.pdf
SENSTHERMOHD3 120C 6W MAKE datasheet.pdf