Susumu RL3720WT-R020-G
RL3720WT-R020-G picture photo
Mfg. Part Number
RL3720WT-R020-G
Brief Description
RES SMD 0.02 OHM 2% 1W 0815
Datasheet Download
RL3720WT-R020-G.pdf
Availability of RL3720WT-R020-G
QUANTITY
RL3720WT-R020-G Order Process
Ship out your order
Specifications of RL3720WT-R020-G
Internal Part NumberEIS-RL3720WT-R020-G
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Featured ProductRL Series - Low Resistance Current Sensors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseWide 1508 (3720 Metric), 0815
Supplier Device Package0815
Size / Dimension0.079" L x 0.148" W (2.00mm x 3.75mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL3720WT-R020-G
Related LinksRL3720W, RL3720WT-R020-G Datasheet, Susumu Distributor
RL3720WT-R020-G Details Description
Related parts for RL3720WT-R020-G
RES SMD 13.7K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 1/4 NPT 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 390 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
ROUND SPACER M6 NYLON 1MM datasheet.pdf
RES SMD 691.07 OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
500 TB SPR PLU W/LATCH datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V datasheet.pdf