Susumu RL3720WT-R040-G
RL3720WT-R040-G picture photo
Mfg. Part Number
RL3720WT-R040-G
Brief Description
RES SMD 0.04 OHM 2% 1W 0815
Datasheet Download
RL3720WT-R040-G.pdf
Availability of RL3720WT-R040-G
QUANTITY
RL3720WT-R040-G Order Process
Ship out your order
Specifications of RL3720WT-R040-G
Internal Part NumberEIS-RL3720WT-R040-G
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Featured ProductRL Series - Low Resistance Current Sensors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.04
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseWide 1508 (3720 Metric), 0815
Supplier Device Package0815
Size / Dimension0.079" L x 0.148" W (2.00mm x 3.75mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL3720WT-R040-G
Related LinksRL3720W, RL3720WT-R040-G Datasheet, Susumu Distributor
RL3720WT-R040-G Details Description
Related parts for RL3720WT-R040-G
IC GATE NAND 6CH 2-INP 20-SO datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 5.3A TO251 IPAK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
SLIDE BUSH datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
2.5 V to 5.5 V, 250 UA, 2-Wire Interface Dual-Voltage Output, 8-/10-/12-Bit DACs IC datasheet.pdf