Nichicon RL80J821MDN1
RL80J821MDN1 picture photo
Mfg. Part Number
RL80J821MDN1
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 820UF 20% 6.3V T/H
Datasheet Download
RL80J821MDN1.pdf
Availability of RL80J821MDN1
QUANTITY
RL80J821MDN1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL80J821MDN1
Internal Part NumberEIS-RL80J821MDN1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesRL8
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current5.7A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL80J821MDN1
Related LinksRL80J8, RL80J821MDN1 Datasheet, Nichicon Distributor
RL80J821MDN1 Details Description
Related parts for RL80J821MDN1
RES 9.76K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE BNC MALE LOW NOISE 12" datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN MALE PLUG 6+PE SILVER BLUE datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 1/16" 5.71" datasheet.pdf
ADAPTER 2P-3W TO 5-20R datasheet.pdf
PORT X4 802.15.4 TO ETH/CELL datasheet.pdf
A4 NETWORK DRIVE THREE PHASE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf