Nichicon RL81C221MDN1
RL81C221MDN1 picture photo
Mfg. Part Number
RL81C221MDN1
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 220UF 20% 16V T/H
Datasheet Download
RL81C221MDN1.pdf
Availability of RL81C221MDN1
QUANTITY
RL81C221MDN1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL81C221MDN1
Internal Part NumberEIS-RL81C221MDN1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesRL8
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current5A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL81C221MDN1
Related LinksRL81C2, RL81C221MDN1 Datasheet, Nichicon Distributor
RL81C221MDN1 Details Description
Related parts for RL81C221MDN1
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.2PF 50V 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
LED 5MM SUPER FLUS datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 20% 1410 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W NPN NO M12 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 6.65 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR MAAM-007239-TR100 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf
22UF 100V 8X12MM 105C 4000H datasheet.pdf