Bourns Inc. RL895-123K
RL895-123K picture photo
Mfg. Part Number
RL895-123K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12MH 73MA 25 OHM TH
Datasheet Download
RL895-123K.pdf
Availability of RL895-123K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RL895-123K Order Process
Ship out your order
Specifications of RL895-123K
Internal Part NumberEIS-RL895-123K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRL895
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance12mH
Tolerance±10%
Current Rating73mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)25 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL895-123K
Related LinksRL895, RL895-123K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL895-123K Details Description
Related parts for RL895-123K
MOSFET N-CH 30V 80A D2PAK datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 7/16 5V 36" datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 0.050 50 POS datasheet.pdf
GDT 350V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 37POS SNGL PCB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
JS-M RELAY 12V DC COIL HIGH CAPA datasheet.pdf
CAP CER 6.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf