TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WH21BC
D38999/26WH21BC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WH21BC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WH21BC.pdf
Availability of D38999/26WH21BC
QUANTITY
D38999/26WH21BC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WH21BC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WH21BC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WH21BC
Related LinksD38999/, D38999/26WH21BC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WH21BC Details Description
Related parts for D38999/26WH21BC
CAP FILM 0.2UF 1% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 62PF 50V NP0 1825 datasheet.pdf
RELAY SSR PHASE 200-400VAC 15A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 10A 200V KBPC datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
TURQUOISE STROKE SWITCH: STANDAR datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf