Bourns Inc. RL895-682K-RC
RL895-682K-RC picture photo
Mfg. Part Number
RL895-682K-RC
Brief Description
FIXED IND 6.8MH 110MA 13.2 OHM
Datasheet Download
RL895-682K-RC.pdf
Availability of RL895-682K-RC
QUANTITY
RL895-682K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of RL895-682K-RC
Internal Part NumberEIS-RL895-682K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Material - CoreFerrite
Inductance6.8mH
Tolerance±10%
Current Rating110mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)13.2 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant480kHz
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL895-682K-RC
Related LinksRL895-, RL895-682K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL895-682K-RC Details Description
Related parts for RL895-682K-RC
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC AXIAL datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 10V 22.1MM RADIAL datasheet.pdf
MICROCONTROLLR SSR BURST-FIRE datasheet.pdf
TXRX 1CH M-LVDS TO LVTTL 8-SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR I2C 32K EEPR 8SOIC datasheet.pdf
090III 14P CAP ASSY datasheet.pdf
CONN IDC 8POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF2 ACCESSORY datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 87.5W 2.6A M115 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf