Bourns Inc. RLB0812-272KL
RLB0812-272KL picture photo
Mfg. Part Number
RLB0812-272KL
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7MH 70MA 9 OHM TH
Datasheet Download
RLB0812-272KL.pdf
Availability of RLB0812-272KL
QUANTITY
RLB0812-272KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLB0812-272KL
Internal Part NumberEIS-RLB0812-272KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationRLB0812 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRLB
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.7mH
Tolerance±10%
Current Rating70mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)9 Ohm Max
Q @ Freq60 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant700kHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test252kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.264" Dia (6.70mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLB0812-272KL
Related LinksRLB081, RLB0812-272KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RLB0812-272KL Details Description
Related parts for RLB0812-272KL
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SC70 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf