Bourns Inc. RLB1314-681KL
RLB1314-681KL picture photo
Mfg. Part Number
RLB1314-681KL
Brief Description
FIXED IND 680UH 380MA 790 MOHM
Datasheet Download
RLB1314-681KL.pdf
Availability of RLB1314-681KL
QUANTITY
RLB1314-681KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLB1314-681KL
Internal Part NumberEIS-RLB1314-681KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRLB1314 Series Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package130
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRLB
Material - CoreFerrite
Inductance680µH
Tolerance±10%
Current Rating380mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)790 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant1.9MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.461" Dia (11.70mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLB1314-681KL
Related LinksRLB131, RLB1314-681KL Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RLB1314-681KL Details Description
Related parts for RLB1314-681KL
IC REG LDO 2.5V 0.5A SOT223-5 datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO 50POS DL 15AU datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
IC CAN DVR DUAL TFT LCD 24-TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
HEAT SHRINK YELLOW .25" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALL MNT SKT datasheet.pdf