TDK Corporation RLF12560T-100M7R5
RLF12560T-100M7R5 picture photo
Mfg. Part Number
RLF12560T-100M7R5
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 7.8A 12.4 MOHM
Datasheet Download
RLF12560T-100M7R5.pdf
Availability of RLF12560T-100M7R5
QUANTITY
RLF12560T-100M7R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLF12560T-100M7R5
Internal Part NumberEIS-RLF12560T-100M7R5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRLF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating7.8A
Current - Saturation7.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)14.88 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.504" L x 0.492" W (12.80mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.185" (4.70mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLF12560T-100M7R5
Related LinksRLF12560, RLF12560T-100M7R5 Datasheet, TDK Corporation Distributor
RLF12560T-100M7R5 Details Description
Related parts for RLF12560T-100M7R5
IDC CABLE - MKR34K/MC34M/MPR34K datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO 4POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TEST PROBE SET FUSED datasheet.pdf
SWITCH REED 1000VDC 100W AXL datasheet.pdf
RES 500K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12.6VC P600 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
RECT BRIDGE 1PHASE 50V 2A KBPM datasheet.pdf