Vishay/Dale RLR05C1002GPBSL
RLR05C1002GPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1002GPBSL
Brief Description
RES 10K OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1002GPBSL.pdf
Availability of RLR05C1002GPBSL
QUANTITY
RLR05C1002GPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1002GPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1002GPBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1002GPBSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1002GPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1002GPBSL Details Description
Related parts for RLR05C1002GPBSL
IC MPU/RESET CIRC SC70-4 datasheet.pdf
CARDEDGE 10POS .156 BLACK datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN SPRING TARGET SGL R/A 8POS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
IC LINKSWITCH CV/CC 10W 7ESIP datasheet.pdf