Vishay/Dale RLR05C1002GRBSL
RLR05C1002GRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1002GRBSL
Brief Description
RES 10K OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1002GRBSL.pdf
Availability of RLR05C1002GRBSL
QUANTITY
RLR05C1002GRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1002GRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1002GRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1002GRBSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1002GRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1002GRBSL Details Description
Related parts for RLR05C1002GRBSL
RES SMD 14.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12VDC 2.9KHZ PANEL datasheet.pdf
IC LI-ION BATT/PWR MGMT 120BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
IC VOLT REG 1-3PHASES 40TQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 0.0039UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf