Vishay/Dale RLR05C1003GPB14
RLR05C1003GPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1003GPB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1003GPB14.pdf
Availability of RLR05C1003GPB14
QUANTITY
RLR05C1003GPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1003GPB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C1003GPB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1003GPB14
Related LinksRLR05C1, RLR05C1003GPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1003GPB14 Details Description
Related parts for RLR05C1003GPB14
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
IC CTRLR PWR DISTRIB DUAL 14SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS RGT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CONN TRANSIST TO-3 3POS TIN datasheet.pdf
IC RF POWER DETECTOR UCSP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 10% 2812 datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 440VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS FLNG PIN BLU datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN MALE 34POS GOLD WIRE WRAP datasheet.pdf