Vicor Corporation V300B24E250BS3
V300B24E250BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V300B24E250BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V300B24E250BS3.pdf
Availability of V300B24E250BS3
QUANTITY
V300B24E250BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B24E250BS3
Internal Part NumberEIS-V300B24E250BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B24E250BS3
Related LinksV300B24, V300B24E250BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B24E250BS3 Details Description
Related parts for V300B24E250BS3
FERRULE ALUM FOR ROUND HANDLE datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
BEZEL OPEN PLAS YELLOW 10/PACK datasheet.pdf
CIR BRKR 25A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
DIES AVIKRIMP TERM/QD 26-24AWG datasheet.pdf
IC PCIE BUFFER 100MHZ 24QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IND MULTIMETER SERVICE KIT datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf