Vishay/Dale RLR05C1004FMB14
RLR05C1004FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1004FMB14
Brief Description
RES 1M OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1004FMB14.pdf
Availability of RLR05C1004FMB14
QUANTITY
RLR05C1004FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1004FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C1004FMB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1004FMB14
Related LinksRLR05C1, RLR05C1004FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1004FMB14 Details Description
Related parts for RLR05C1004FMB14
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 200V NP0 1825 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 60W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
SWITCH WIRELESS ROLLER PLUNGER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder Paste datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 3.4NH 900MA 90 MOHM datasheet.pdf