Vishay/Dale RLR05C1072FMB14
RLR05C1072FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1072FMB14
Brief Description
RES 10.7K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1072FMB14.pdf
Availability of RLR05C1072FMB14
QUANTITY
RLR05C1072FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1072FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C1072FMB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1072FMB14
Related LinksRLR05C1, RLR05C1072FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1072FMB14 Details Description
Related parts for RLR05C1072FMB14
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 65W datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A 8WSON datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
HEADER 10POS PIN LATCH PCB 2ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf